Koulutus ja konsultointi

Järjestämme koulutusta jäsenjärjestöjen henkilöstön osaamisen kehittämisen tueksi sekä koulutusta ja konsultointia koulutussuunnittelun tueksi. Tutustu koulutuskalentereihimme; Opinpuu 2020 ja Opinpuu 2021.

Toiveita koulutus- ja seminaaritoiminnan aiheiksi voi esittää ympäri vuoden tai vuosittaisissa jäsenjärjestötapaamisissa.

Vuoden 2020 koulutukset

Onni on vanheta arvokkaasti -webinaari
7.10.2020 klo 13.00–15.00


Mielekäs elämä, yhteisöllisyys, kohtaaminen, omaisten ja omaishoitajien huomioiminen sekä ikääntyvien ihmisten toivo ja onnellisuus ovat teemoja Onni on vanheta arvokkaasti -webinaarissa Vanhustenviikolla lokakussa.

Webinaarin avaa Mikkelin piispa Seppo Häkkinen. Puhujina mm. tutkijatohtori Jari Pirhonen Tampereen yliopistolta, Minna Karhunen Kuntaliitosta ja puheenjohtaja Hannakaisa Heikkinen Vanhustyön keskusliitosta. Tilaisuuden juontaa toimittaja Jussi-Pekka Rantanen.

Webinaari on suunnattu asiantuntijoille, päättäjille sekä vanhustyöstä kiinnostuneille. Tilaisuuden järjestävät yhdessä Kirkkohallitus, Kirkkopalvelut, Kuntaliitto, Vanhustyön keskusliitto ja Agricola-opintokeskus.

Webinaari löytyy somesta aihetunnisteella #onnihetki.

Lue lisää

Tilauskoulutukset ja konsultointi

Jäsenjärjestöt voivat myös tilata asiantuntijoiltamme koulutusta ja konsultaatiota muun muassa seuraavista aiheista:

Monikulttuurisuus, moninaisuuden kohtaaminen, esimerkiksi MOD: Moninaisuus – oivallus – dialogi:
Anna-Leena Klemetti-Falenius, anna-leena.klemetti-falenius@seurakuntaopisto.fi, p. 040 832 2467

Spiritualiteetti:
Marjaana Kanerva, marjaana.kanerva@seurakuntaopisto.fi, p. 0400 811 897

Viestintä:
Karoliina Nivari, karoliina.nivari@kirkkopalvelut.fi, p. 040 556 1179

Taloushallinto:
Sami Lahtiluoma, sami.lahtiluoma@kirkkopalvelut.fi, p. 040 592 2197

Organisaation kehittäminen:
Karoliina Nivari, karoliina.nivari@kirkkopalvelut.fi, p. 040 556 1179

Luottamushenkilötoiminnan kehittäminen:
Margit Peltovirta, margit.peltovirta,@seurakuntaopisto.fi, p. 040 087 4514

Pedagogiikka:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Hanna Pulkkinen, hanna.pulkkinen@seurakuntaopisto.fi, 044 712 4985
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713

Kuvanlukutaito ja kuvien käyttö:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713

Tilan pedagogiikka:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713

Kerrontapedagogiikka:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Hanna Pulkkinen, hanna.pulkkinen@seurakuntaopisto.fi, 044 712 4985
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713