Koulutus ja konsultointi

Järjestämme koulutusta jäsenjärjestöjen henkilöstön osaamisen kehittämisen tueksi sekä koulutusta ja konsultointia koulutussuunnittelun tueksi. Tutustu koulutuskalentereihiimme; Opinpuu 2020.

Toiveita koulutus- ja seminaaritoiminnan aiheiksi voi esittää ympäri vuoden tai vuosittaisissa jäsenjärjestötapaamisissa.

Vuoden 2020 koulutukset

Ennakkotietoa – Save the date!
Onni on vanheta arvokkaasti -webinaari 7.10.2020 klo 13.00–15.00
#onnihetki

Mielekäs elämä, yhteisöllisyys, kohtaaminen, omaisten ja omaishoitajien huomioiminen sekä ikääntyvien ihmisten toivo ja onnellisuus ovat teemoja Kirkkohallituksen, Kuntaliiton ja Vanhustyön keskusliiton järjestämässä webinaarissa Vanhustenviikolla lokakuussa.

Webinaarin avaa arkkipiispa Tapio Luoma. Puhujina mm. tutkijatohtori Jari Pirhonen Tampereen yliopistolta ja Minna Karhunen Kuntaliitosta. Tilaisuuden juontaa toimittaja Jussi-Pekka Rantanen.

Tapahtuman järjestävät yhdessä Kirkkohallitus, Kirkkopalvelut, Kuntaliitto ja Vanhustyön keskusliitto. Webinaari toteutuu yhteistyössä Agricola-opintokeskuksen kanssa.

Laita päivämäärä jo kalenteriisi! Täydennämme tälle sivulle ilmoittautumislinkin ja tarkemman ohjelman elokuussa.

 

Tilauskoulutukset ja konsultointi

Jäsenjärjestöt voivat myös tilata asiantuntijoiltamme koulutusta ja konsultaatiota muun muassa seuraavista aiheista:

Monikulttuurisuus, moninaisuuden kohtaaminen, esimerkiksi MOD: Moninaisuus – oivallus – dialogi:
Anna-Leena Klemetti-Falenius, anna-leena.klemetti-falenius@seurakuntaopisto.fi, p. 040 832 2467

Spiritualiteetti:
Marjaana Kanerva, marjaana.kanerva@seurakuntaopisto.fi, p. 0400 811 897

Viestintä:
Karoliina Nivari, karoliina.nivari@kirkkopalvelut.fi, p. 040 556 1179

Taloushallinto:
Sami Lahtiluoma, sami.lahtiluoma@kirkkopalvelut.fi, p. 040 592 2197

Organisaation kehittäminen:
Karoliina Nivari, karoliina.nivari@kirkkopalvelut.fi, p. 040 556 1179

Luottamushenkilötoiminnan kehittäminen:
Margit Peltovirta, margit.peltovirta,@seurakuntaopisto.fi, p. 040 087 4514

Pedagogiikka:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Hanna Pulkkinen, hanna.pulkkinen@seurakuntaopisto.fi, 044 712 4985
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713

Kuvanlukutaito ja kuvien käyttö:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713
Salla Vainio, salla.vainio@seurakuntaopisto.fi, p. 040 528 2570

Tilan pedagogiikka:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713
Salla Vainio, salla.vainio@seurakuntaopisto.fi, p. 040 528 2570

Kerrontapedagogiikka:
Kaisa Aitlahti, kaisa.aitlahti@seurakuntaopisto.fi, p. 040 703 3356
Hanna Pulkkinen, hanna.pulkkinen@seurakuntaopisto.fi, 044 712 4985
Satu Reinikainen, satu.reinikainen@seurakuntaopisto.fi, p. 040 701 9713