Yhteystiedot poikkeustilanteen aikana

Opiskeluhuolto poikkeustilanteen aikana

Etäopiskelun aikana opiskelijoilla on mahdollisuus kuraattori- ja psykologipalveluihin. Opiskelijat tavoittavat toimijat parhaiten puhelimitse, sähköpostilla tai Wilman kautta. Kasvokkain tapaamisia pyritään nyt välttämään, mutta jokaisen opiskelijan kohdalla arvioidaan, miten saadaan hänelle paras mahdollinen apu. Mahdolliset palaverit voidaan järjestää esim TEAMsin kautta.

Ota rohkeasti yhteyttä, älä jää yksin- olemme tavattavissa ja sinua varten.

HUOM: Terveydenhoitajat eivät hoida koronavirukseen liittyvää, ne hoidetaan kuntien keskitetyn puhelinneuvonnan ja THL:n ohjeiden mukaan.

Huom! linkki KELA:n sivuille https://www.kela.fi/korona

Yle Uutiset on tuottanut materiaalia koronaviruksesta mm. arabiaksi, kurdiksi, somaliksi ja persiaksi: linkki

Here you will find the latest coronavirus news in Arabic, in Somali, in Kurdish and in Persian

Helsinki on avannut Nuorten Sote -chatin. Palvelu on tarkoitettu helsinkiläisille 16–29 -vuotiaille nuorille ja se on auki alkuvaiheessa arkisin klo 12–16. Chat palvelee myös Helsingissä opiskelevia ulkokuntalaisia, jotka kuuluvat opiskeluterveydenhuollon piiriin. Chat osoitteessa: www.hel.fi/nuoret

Järvenpää

Kuraattori Tuomo Tourunen, p. 040 3153282 tuomo.tourunen@seurakuntaopisto.fi

Psykologi Antero Laine, p. 040 315 2762 antero.laine@seurakuntaopisto.fi

Terveydenhoitaja; opiskeluterveydenhuoltoon on nimetty poikkeusolojen ajaksi terveydenhoitaja Liisa Englund, joka vastaa kiireellisistä opiskeluun liittyvistä terveydenhuollon asioista.

Liisa Englund, p. 040 315 3352, liisa.englund@keusote.fi

Pieksämäki

Kuraattori Auri Saloranta, p. 0447995624 auri.saloranta@pieksamaki.fi

Psykologi Niina Hohti, p. 044 588 2409 niina.hohti@pieksamaki.fi

Opiskeluterveydenhuolto: Palvelumme toimivat supistettuina, vain välttämättömät hoidetaan ja infektio-oireisena ei saa tulla opiskeluterveydenhuoltoon.

Terveydenhoitaja Emma Izotov p. 044 368 6778 emma.izotov@pieksamaki.fi hoitaa keskitettyä vastaanottoa Huoltsikalla Keskuskadulla.

Ruokolahti/Jaakkima

Kuraattori Marjut Savolainen, p.040 6511849

Psykologi Susanna Aavaharju, p. 040 5696975

Terveydenhoitaja ei ole​ t​avoi​tettavissa puhelimitse tai Wilman kautta.​ Tarvittaessa voitte olla yhteydessä omalle ​hyvinvointi​ -​ tai terveysasemalle.

Eksoten tiedote opiskeluhuollon palveluista poikkeusaikana.

​Paikallinen ”Onks tää normaalia” ​–​chat​ nuorille on käytettävissä ja palveluaikoja on lisätty: ​
ma klo 15​-17, ti klo 12​-​16, ​ke klo 15​-​17, to klo 12​-​16 ja klo 18​-​20, pe klo 12​-​14. Vastaajina on nuorten kanssa työskenteleviä ammattilaisia​.

Lisätietoa​ Eksoten verkkosivuilta

Eksoten tiedote lasten ja nuorten mielenterveys- ja päihdepalveluista

Lapua

Kuraattori Tiina Kentta, p. 044 438 4498 tiina.kentta@lapua.fi

Psykologi Miia Aho p. 044 438 4961 (yhteydenotto puh tai tekstiviesti tai WhatsApp)

Terveydenhoitaja Päivi Niskanen, p. 044 438 4940 paivi.niskanen@lapua.fi

Helsinki

Kuraattori Riitta Hirsikoski, puh. (09) 310 84617 / 050 371 2906 (myös WhatsApp) riitta.hirsikoski@hel.fi

Psykologi Saara Johansson, p. (09) 310 72101 / 050 402 5553 saara.johansson@hel.fi

Terveydenhoitaja Sari Heikkinen, p. 040 865 5741.
Opiskeluterveydenhuollon keskitetty palvelu toimii osoitteessa Mechelininkatu 46 A, 4. krs.
Soitathan ennen saapumista: keskitetyt palvelut p. 050 310 5547. Lisätietoa palveluista

Tampere

Kuraattori Salla Kananen, 050 409 4906 salla.kananen@tampere.fi

Psykologi Mira Numminen, p. 040 801 6383 mira.numminen@tampere.fi

Terveydenhoitaja Tuija Vuolle, p. 040 806 2438, yhteydenotot puhelimitse

Tiedote opiskeluterveydenhuollosta 17.3.2020Tiedote 1.4.2020 | Bulletin for Tampere City Student Health Care 1.4.2020

Pori

Kuraattori Sanna Suominen p. 044 701 5239 sanna.suominen@pori.fi

Psykologi Tiina Haukka-Kumpulainen 0447018295 tiina.haukka-kumpulainen@pori.fi

Terveydenhoitaja Kaisa Rynnäs, p. 044 701 2772 kaisa.rynnas@mednet.fi

Koronapandemiatilanteessa on tärkeä seurata myös opiskeluterveydenhuollon ajankohtaisia tiedotteita

Tilanteen mukaisesti yhteys omaan tiimiin/ toimipisteeseen.

Kuopio

Kuraattori Kati Salonen, p. 044 718 4075 kati.salonen@kuopio.fi

Psykologi Laura Raatikainen p. 044 718 4068 laura.raatikainen@kuopio.fi

Terveydenhoitaja Eija Kervinen, p. 044 718 6002 eija.kervinen@kuopio.fi

Kuopion opiskeluhuollon palvelut tavoittaa ma 23.3.2020 alkaen myös Po1nt-chatin kautta (www.po1nt.fi ) arkisin klo 10-12 välillä. Chat toimii anonyymisti ja vastaamassa on sekä perusopetuksessa että toisella asteella työskenteleviä kuraattoreita ja psykologeja. Klo 12 jälkeen chatissa vastaavat nuorisotyöntekijät.

Kuopion Opiskeluhuolto tiedottaa tilanteesta ja mahdollisista muutoksista Tukea Toiseen https://tukeatoiseen.fi/  –sivustolla ja sosiaalisen median tileillään.

Kredu

Fr.o.m. måndag 23.3 öppnas en gemensam telefonlinje för hela skol- och studerandehälsovården (Jakobstad, Larsmo, Nykarleby, Pedersöre). Du kan ringa 06-7861235 måndag- fredag kl. 9-15 om du behöver prata med en skolhälsovårdare.

Kurator Maj-Len Enlund nås via telefon 050 560 7324 eller via e-post
maj-len.enlund@seurakuntaopisto.fi